hodnoty, pravdy, příkazy, zákazy, přesvědčení o sobě, světě a druhých
realita tady a teď, zodpovědnost, potenciál, možnost volby
strategie přežití, emoce, kreativita, fyzické projevy
Transakční analýza je teorie osobnosti, která (mimo říká že máme tři základní složky:
rodiče dospělého a dítě. Tyto části se propisují do toho, jak se cítíme a uvažujeme (uvnitř), ale také, jak se projevujeme (navenek).
Kvalita našeho života závisí na tom, jak dobře využíváme jejich obsahy, to znamená například různá přesvědčení, hodnotový systém, základní pravdy, jaké nám o životě dali rodiče a autority v raném dětství.
Ale taky, jak dobře využíváme svoje emoce, kreativitu, fantazii z našeho dítěte. V něm jsou totiž uložený různé životní strategie, pro přežití. Jsou to postupy, které jsme si vytvořili proto, abychom dokázali v prostředí, ve kterém žijeme, získat to, co potřebujeme: lásku, přijetí, podpor, pozornost.
Strategie může být třeba:
Vypozoruji, že když jsem hodná, tichá, nesděluju moc svůj názor a udělám, co se mi řekne, jsou ke mně ostatní milejší. Když naopak pláču, křičím nebo se domáhám svého, ostatní se ode mne odvrací. A protože mám strach, aby mě neopustili, budu se snažit nedělat problémy a vždy se přizpůsobím tomu, co chtějí druzí.
Tuhle strategii si vytvořím už jako malé dítě. Ona se mi "uloží" někam hluboko, jako ta jediná správná, jako ten správný přístup (protože funguje, ostatní mě chválí, jaká jsem hodná holka) a já ji potom využívám i ve svém dospělém životě. Jenomže přijdou okamžiky kdy mi ta strategie nejenom že nepomáhá přežít, ale ona mě dokonce i brzdí. Brání mi rozvíjet plně svůj potenciál a nutí mě se chovat stále podle jednoho jediného scénáře. TA tomu přímo říká scénářové chování.
Jsme ve scénáři který jsme si napsali, když nám bylo řádově 3 až 6 let a od té doby se jím řídíme.
Takový scénář nám ale nedává možnost volby. Nedává nám možnost reagovat adekvátně na různé situace. Nedává nám porostore využít všechny dovednosti, které jsme během svého života nasbírali. Cítím se uvíznutí.
TA se svými koncepty nám tu možnost dává. Odhaluje tyhle naše strategie a často nabízí i postupy, jak se vymaňovat z rodičovských příkazů a zákazů, dětských (už nefunkčních) strategií a využívat jenom ty, které nám slouží. Dělá to mimo jiné skrze naše Dospělé já, které pomáhá tzv. aktivovat. Jednoduše řečeno uvědomit si a využívat svůj plný potenciál.
Jejím cílem není něčeho se zbavit, nebo říct že je s námi něco špatně. Jejím cílem je podpořit v nás uvědomí, že jsme v pořádku takový, jací jsme.
Všechny naše myšlenky a rozhodnutí jsou totiž postaveny na důležitém základu, na nějakém důležitém momentu, ve kterém to prostě jinak nešlo. Zároveň nám chce říct, že teď už ale máme možnost všchny své strategie přehodnotit. A rozhodnout se pro změnu.
Cílem Transakční analýzy je autonomie a a hlavní myšlenkou celé této teorie je, že změna je možná.
Nápomocných konceptů má ale mnohem víc. A nejčastěji u mě potkáte tyhle:
(HLADY, STRUKTURACI ČASU, DRAMA TROJ., EGOSTAV, OK - OK) - doplnit